Łupież – rodzaje i skuteczne zwalczanie

Łupież to dosyć powszechna przypadłość, kojarzona głównie ze złuszczaniem się naskórka na skórze głowy. Objawem są charakterystyczne, białe płatki na włosach, często osiadające na odzieży. Jakie rodzaje łupieżu można wyróżnić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Rodzaje łupieżu

Nie od dziś wiadomo, że łupież przyjmuje różnorodne wersje i może wskazywać na różne choroby, nie tylko związane ze skórą głowy. Zazwyczaj mamy do czynienia z:

  • Łupieżem białym – często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Pojawia się zazwyczaj na twarzy i kończynach.
  • Łupieżem pstrym – to choroba drożdżakowa, dotykająca skóry na tułowiu. Na ciele w efekcie powstają lekko złuszczające się plamy.
  • Suchym łupieżem owłosionej skóry głowy – to łagodna postać łupieżu, objawiająca się białawymi i sypkimi łuskami na skórze głowy.
  • Tłustym łupieżem owłosionej skóry głowy – obejmuje silny łojotok w okolicy czubka głowy. Może nawet doprowadzić do łysienia.
  • Łupieżem rumieniowym – jest to schorzenie zakaźne, wywoływane przez bakterie. Zmiany pojawiają się na fałdach skóry, zazwyczaj między palcami stóp i w pachwinach.
  • Łupieżem różowym Giberta – jest on wywoływany przez ludzkie wirusy opryszczki. Zmiany chorobowe powstają na całym ciele jako owalne ogniska (czerwone lub bladoróżowe).
  • Łupieżem czerwonym mieszkowym – może wiązać się z genetyką. Objawami są tutaj łupieżowate grudki i rogowaciejące zmian przy mieszkach włosowych, w różnych częściach ciała.

Najczęściej mamy do czynienia z tak zwanym łupieżem suchym, wiążącym się ze złuszczaniem skóry głowy,

Jak zwalczyć łupież?

W jaki sposób pozbyć się łupieżu na skórze głowy? Przede wszystkim musimy skupić się właśnie na skórze głowy, stosując delikatne kosmetyki oczyszczające. Unikajmy dużej ilości kosmetyków stylizacyjnych i gorącego powietrza. W zaciszu domowym możemy przygotować specjalne płukanki ziołowe, z melisy, pokrzywy lub mięty i wykonać masaż głowy.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się łupieżu, zadbajmy także o zdrową dietę. Powinna ona obejmować żelazo, magnez, cynk i witaminy z grupy B. Skuteczne efekty zapewniają dermokosmetyki, dedykowane skórze głowy. Dobierzmy je z pomocą trychologa lub dermatologa! Nieodzowne jest z pewnością stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Substancje aktywne zawarte w kosmetyku powinny korzystnie oddziaływać na skórę głowy i sprawiać, że sprawnie pozbędziemy się białych łusek we włosach.

Co jeszcze jest ważne? Powinniśmy uświadomić sobie, jakie błędy popełnialiśmy w dotychczasowej pielęgnacji. Kolejny krok to wdrożenie kompleksowej pielęgnacji zarówno włosów, jak i skóry głowy. Zdrowe nawyki muszą obejmować dokładne oczyszczanie skóry na głowie delikatnymi środkami o działaniu nawilżającym. Poza tym znaczenie ma regularne złuszczanie, jakie wykonamy w gabinecie trychologicznym lub z użyciem peelingu w swoim domu. Jak widzimy, zadbanie o zdrowie i dobrą kondycję włosów nie musi być trudne. Odpowiednio dobrane kosmetyki bez wątpienia zdziałają cuda.

 

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz